Wiele osób egzystuje w mylnym przekonaniu, że dieta to jedynie efemeryczny okres w ich życiu. To oczywiście jest najczęstsza przyczyna powrotu do wagi sprzed procesu tracenia wagi. Eksperci akcentują, że restrykcyjne odchudzanie, które zresztą nie zawsze jest należyte, powinno stanowić jedynie swego rodzaju początek do późniejszych zmian. Bezpiecznie jest szczupleć około pięciu kilogramów w ciągu miesiąca. Wtenczas organizm "nie wariuje" i nie domaga się dostarczania mu tych czynników, do których przyjmowania był dostosowany. Pierwszym cyklem odchudzania ma być w następstwie tego jednodniowa głodówka, jaka pozwoli oczyścić nam się z nagromadzonych toksyn. Następny etap to dieta właściwa. Tutaj wybór jest właściwie wybitnie obszerny. Najogromniejszą renomą z racji skuteczności cieszy się jednak wysokobiałkowa dieta Dukana, dieta 1500 kcal, dieta kapuściana oraz owocowa. Ostatnim cyklem jest podtrzymanie wyników, czyli całkowita zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Od tego właśnie momentu nowy plan powinien być zbilansowany w taki sposób, by dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Niezmiernie znacząca jest także aktywność fizyczna. Bez niej efekt jojo jest tylko kwestią czasu. Nie należy jednak, wbrew pozorom, notorycznie uczęszczać na siłownię i poddawać się skomplikowanym treningom.

Równie skuteczne będą także powszednie, intensywne spacery, zmiana środka lokomocji z samochodu na rower a również relaks w postaci eskapad na miejską pływalnię lub na pobliskie szlaki krajoznawcze..